Spartańskie Wywiady: Sebastian Kobza
Rozpoczynamy nowy cykl na naszych social mediach, po wywiadzie z naszym wychowankiem Bartkiem Turkiem, czas na pisany wywiad z Sebastianem Kobzą. Czym zajmuje się nasz gość, dowiecie się poniższej lektury #NANICH
Sebastian może na początku przybliżysz kibicom UKS Sparta, to jaką rolę pełnisz w zespole seniorów?
W zespole Sparty odpowiadam za szeroko rozumiane przygotowanie motoryczne. Na przygotowanie motoryczne w drużynach sportowych składa się wiele czynników i musielibyśmy poświęcić całą rozmowę żeby wyjaśnić wszystkie aspekty. Dlatego w dużym skrócie i uproszczeniu można powiedzieć że dbam o sprawność fizyczna naszych zawodników, a także poprzez odpowiedni trening staram się ich zabezpieczyć przed potencjalnymi kontuzjami lub jeśli takowe się pojawią to zredukować czas potrzebny na powrót na boisko.
Czyli można stwierdzić, że jak oglądasz pięć setów, drużyna daje radę tak jak np. w meczu z BASem Białystok, to wtedy czujesz dumę i wiesz, że treningi poprzedzające dany mecz, były realizowane przez zawodników z pełnym zaangażowaniem. Tak jest?
Można tak powiedzieć. Chociaż cały proces treningu motorycznego nie jest zależny od pojedynczej jednostki. W każdym razie jestem zadowolony jak zawodnicy podczas meczów są skoczni, zwinni w obronie i widać po nich że to nad czym pracujemy na treningach przynosi efekty. Poza tym staram się na bieżąco monitorować ich postępy treningowe.
Na Twoich Social Mediach widać często, że dużo pracy poświęcasz siatkarzom z naszego regionu, bo poza Sparta jesteś też trenerem personalnym. Powiedz proszę dlaczego akurat kierunek siatkarski?
Kierunek siatkarski był naturalnym wyborem że względu na to, że sam przez wiele lat grałem w siatkówkę i znam bardzo dobrze specyfikę dyscypliny i wiem czego potrzebują zawodnicy – dzięki czemu lepiej ich rozumiem. Tak jak wspomniałeś poza Sparta pracuje z indywidualnymi sportowcami, w większości są to siatkarze. Ale nie ograniczam się tylko do siatkówki. Do moich podopiecznych należą np. Kolarz torowy, triathlonistka i łyżwiarka szybką i są to sportowcy rangi Mistrzostw Polski. Jako trener personalny pracuje także z osobami z generalnej populacji. Z tego miejsca przy okazji zachęcam do obserwowania moich Social Mediów na Facebooku oraz Instagramie pod nazwą – Athletic Choice
O grałeś w siatkówkę, to pewnie możesz porównać to jak zmieniły się czasy chociażby na takiej płaszczyźnie jak przygotowanie motoryczne?
Przygotowanie motoryczne jest nadal dosyć młode jeśli chodzi o Polskę w porównaniu np. do Stanów Zjednoczonych czy Australii. Kiedyś w sporcie nie przykładano do tego aż takiej uwagi. Teraz w sporcie zawodowym jest to niezbędne, a nawet coraz częściej z wiedzy trenerów przygotowania motorycznego korzystają sportowcy amatorzy. Oczywiście szeroko rozumiane przygotowanie fizyczne było zawsze w sporcie zawodowym ale często nie było to prowadzone w sposób długofalowo zaplanowany. Oczywiście na przestrzeni lat zmieniły się też systemy treningowe ale mimo wszystko nadal czerpiemy z tych starszych podstawowych systemów. Ogólnie temat rzeka.
Sparta jest na wznoszącej fali, złapaliśmy naprawdę imponującą serię dziewięciu zwycięstw. Chyba nie zgrzeszę jak powiem, że z racji na układ w tabeli przed nami najważniejszy mecz sezonu z warszawskim Metrem, jesteś zaskoczony takim obrotem sprawy?
Można powiedzieć że i tak i nie. Początek sezonu nam zdecydowanie nie wyszedł. Miało na to wpływ kilka czynników jak choćby układ kalendarza czy to że skład uległ w połowie zmianie. Teraz widać, że ciężka praca chłopaków przynosi rezultaty i najwyraźniej potrzebowaliśmy czasu żeby ta maszyna się napędziła. Jeśli chodzi o Metro to mają fajne połączenie młodości z doświadczeniem i widać że u nich się to sprawdza. Oczywiście mecz z nimi patrząc z perspektywy układu tabeli jest niezwykle ważny. Nie mniej jednak my skupiamy się żeby wygrywać każdy kolejny mecz aż do końca i to jest nasz główny cel.
W tym sezonie, nie kryliśmy swoich aspiracji, które dotyczyły awansu o poziom wyżej. Na zapleczu najsilniejszej ligi w Polsce – mowa tu o Tauron 1.Liga, panują już nieco inne zasady, bo jest pełne zawodowstwo – dużo zmian organizacyjnych będzie trzeba dokonać jeśli chodzi o sam trening?
Oczywiście nadal naszym celem jest awans i będziemy o niego walczyć do końca. Jeśli chodzi o kwestie treningowe jest to również zdecydowanie wyższy poziom. Chociażby liczba jednostek ulega zwiększeniu, trzeba inaczej prowadzić kwestie monitoringu zmęczenia i regeneracji. Dochodzi do tego że w Tauron 1. lidze na mecze wyjazdowe przyjeżdża się zazwyczaj dzień wcześniej, a w dniu meczu organizuje się rozruch na boisku przeciwnika. Także cały proces planowania treningowego uległ by zmianie.
Sebastian, zatem róbmy wszystko w tym kierunku, by te nasze wszystkie marzenia się zrealizowali – Tobie życzę realizacji wyznaczonych celów. Dzięki za fajną rozmowę #NANICH
Dziękuje również i do zobaczenia na meczach naszej drużyny. #NANICH
Rozmawiał: Łukasz Masalski